Základní informace
 • V mé cvičebně (Kettnerova 2048/28, Praha 13) – Balíček 5 lekcí stojí 5000 Kč. Balíček 5,5 lekcí stojí 5400 Kč (první lekce je při behaviorálních problémech nejméně na 1,5 hodiny).
 • Platba balíčku lekcí je vždy dopředu, po absolvování první lekce se ale můžete do dvou dnů rozhodnout dál nepokračovat a zbylé čtyři lekce z balíčku vám proplatím zpět.
 • Abyste po absolování balíčku nemuseli případně čekat delší dobu na volné termíny, je lepší si zarezervovat zrovna 10 lekcí s tím, že stačí zaplatit dopředu první balíček.
 • U Vás doma2000 Kč na 1,5 hodiny. Pořídit si můžete zvýhodnění balíček 5 lekcí za 9000 Kč. Lekce v okrajových částech Prahy mohou být s příplatkem až 400 Kč.
 • Podmínky zrušení lekce: 100 % ceny 24 hodin před lekcí / 50 % ceny 24-48 hodin před lekcí.
 • Po zakoupení alespoň 2 balíčků lekcí je sleva na další balíček 100 Kč na lekci. Platnost zakoupeného balíčku je 1 rok.
 • Standardní délka lekce je 55 min.

Kdekoliv v Praze a jejím okolí (u Vás doma, parky, lesy, ulice atd.)

Kettnerova 2048/28, Stodůlky, Praha 5, 1 minutu od metra Luka (žlutá linka, směr Zličín) - trénink ve vnitřních prostorech (cvičebna) nebo venku v parku

V Praze v Karlíně - v parku (Karlínské náměstí).

Výcvik ve vnitřních prostorech nabízí řadu výhod:

 • Kontrolované prostředí - výcvik není narušen vnějšími vlivy (pobíhající pejskové, auta)
 • Dostupnost vybavení (výcvikové pomůcky)
 • Nezávislost na počasí (zima, déšť...)

Naopak výhodou veřejných prostranství je:

 • Lépe odpovídají reálnému prostředí (ruchy, cizí psi, případně cyklisté, běžci), můžeme vidět, jak se pes venku chová a ukázat si, jak reagovat
 • Vodítko,
 • obojek nebo postroj (ideálně obojí),
 • oblíbené pamlsky (velké množství, menší kousky),
 • hračku (oblíbenou, ideálně přetahovací),
 • misku na jídlo nebo na vodu,
 • deku pro pejska.

Na prvním setkání mi řeknete, čeho byste s pejskem chtěli dosáhnout. Ať už z něho prostě chcete mít skvělého parťáka do života nebo třeba aby s nadšením přiběhl na každé přivolání. Řešit můžeme samozřejmě také to, co vás s vaším čtyřnohým parťákem zrovna trápí. Poté vám navrhnu postup přesně na míru vaší situaci, a pokud budete souhlasit, pustíme se hned do práce.

Pokud se nedomluvíme jinak, lekce jsou individuální. Takže máte jistotu, že vám budu věnovat veškerou svoji pozornost. Jestliže to však bude potřeba, můžeme při dalších lekcích zapojit do tréninku i jiné pejsky a jejich majitele. Trénink vytvářím tak, aby nebyl pro psa zbytečným drilem. A aby nejen jeho, ale i vás bavil.

Cvičení vám nejprve s vaším pejskem ukážu a vysvětlím, a poté si vše vyzkoušíte sami pod mým vedením. Začínáme nejčastěji v cvičebně nebo na klidném místě, abyste si vy i pes osvojili důležité návyky bez zbytečného stresu z okolí. Poté se přesouváme do těžšího a těžšího prostředí, aby byl váš hafan připraven na běžný život. Na lekcích se můžete kdykoliv ptát na to, co vás zajímá. Rád vám vysvětlím nebo ukážu cokoliv. Je pro mě totiž důležité, abyste vše dobře chápali a mohli s pejskem začít trénovat i mimo lekce doma nebo na procházce.

Klienti se mě nejčastěji ptají, jak dlouho bude trvat, aby byl pejsek vychovaný. To však záleží na tom, kolik energie a času do tréninku dáte, a také na tom, co pejska učíme, případně jaký problém řešíme. Proto je to otázka, na kterou dopředu nedokážu nikdy odpovědět. Ale z mé zkušenosti vyplývá, že výrazného pokroku dosahují klienti obvykle po pěti až deseti lekcích. Nejrychleji se posouvají ti majitelé, kteří jsou ochotní s pejskem po lekci pracovat i doma a procvičovat vše, co jsme si na lekci vyzkoušeli, a kteří si všímají pokroků svého hafana. Mnoho z nich si na lekcích dělá dokonce poznámky, aby si nové informace lépe zapamatovali. V tréninku je totiž důležitá kombinace „trenér - majitel - pes“. Já vám poskytnu svoje znalosti a efektivní řešení, od vás budu vždy potřebovat chuť a energii na sobě pracovat, a tím z vás udělat trenéra svého vlastního psa.

Pravidelná práce se psem může být v nabitém rozvrhu náročná. Nejlépe k ní motivují pravidelné tréninky. U svých klientů vidím, že největšího progresu dosahují ti, kteří chodí na tréninky jednou nebo dvakrát týdně, alespoň v začátcích. Méně častý trénink má určitě význam, jen pokroky jsou o něco pomalejší. Časy lekcí si s klienty domlouvám individuálně. Tak, aby vyhovovaly vašemu i mému rytmu. Můj program však bývá často zaplněný, a proto je nejlepší, když si naplánujeme klidně více lekcí dopředu, abyste nemuseli čekat třeba několik týdnů na další termín.

Zkušenosti v tréninku mám s více než sto třiceti plemeny i různými kříženci. Pejsky malými, středními i velkými, od dvou měsíců věku až po šesnáctileté seniory. Od klidných a flegmatických až po puberťáky, reaktivce, bázlivé i agresivní psy. Pokud máte tedy jakýkoliv problém s jakýmkoliv pejskem a jste připraveni na něm pracovat, moc rád vás na tréninku uvidím a vše, co je potřeba, naučím.

Pozitivní trénink je pro mě metoda založená na spolupráci se psem, na budování vztahu, vytvoření vzájemného respektu, na možnosti volby a na použití úspěchu jako stěžejního nástroje. Důraz kladu na správnou motivaci zvířete. Což ale nemusí znamenat jen použití jídla a hračky, i když to se při tréninku velice hodí. Zkuste si představit, co všechno může být motivací pro vás samotné. Je to pouze jídlo nebo peníze?

Pejsek možná ze všeho nejvíc touží po kontrole nad situací, protože se něčeho bojí. Nebo je pro něj nejzajímavější hra s ostatními psy. Jindy udělá vše pro pozornost, kterou si vynucuje skákáním a štěkáním, takže je mým úkolem vysvětlit mu, že ji dostane až ve chvíli, kdy bude klidný. Tyhle a mnohé další faktory jsou leckdy větší vábničky než sebelepší pamlsek.

Pochopení potřeb psa a zlepšení vzájemné komunikace nám pomáhá měnit psí chování směrem, který žádoucí nejen pro nás, ale i pro něj samotného. Protože pes, který chápe, co se od něj chce a kde leží mantinely přijatelného chování, bude mít vždy příjemnější a snadnější život. A spolu s ním i jeho majitel.

Často však slýchávám mýtus, že v „pozitivce“ nejsou žádné tresty a pejska jenom chválíme. Jako trest však můžeme jednoduše použít to, že pes nedostane, co chce, dokud neudělá to, co od něj žádáme. Navrhuji však trénink vždy tak, aby měl pes co nejvyšší možnost uspět, a tím pádem odměnu získat a zjistit, že spolupracovat s člověkem je vlastně skvělé. „Pozitivka“ může totiž stejně jako většina jiných metod sloužit jako skvělý nástroj k dosažení cíle, nebo dokáže majitele proměnit v osobu, která svého psa pouze frustruje.

Použití pozitivních metod dokonce neznamená ani to, že se nikdy nesmí použít fyzický trest. Ale je to až poslední volba, pokud selžou všechny ostatní nástroje. A pokud člověk se psy umí pracovat, po této možnosti často vůbec nesáhne. Z mé trenérské zkušenosti navíc vyplývá, že čím závažnější je chování psa, tím méně vhodné a naopak kontraproduktivní je použití fyzických trestů.

Vzhledem k častému nedorozumění, co pozitivní metody znamenají, jsem vytvořil název MET – Moderní etický trénink, který lépe vystihuje podstatu. Moderní trénink využívá současných poznatků trenérů i vědy a etický je nezneužívá proti psům a nevystavuje je zbytečnému stresu nebo bolesti. Ať už se rozhodneme nazývat tyto metody jakkoliv, nejdůležitější je, aby umožnily našim psům lépe porozumět a abychom s nimi mohli prožít co nejhezčí život, který bude obohacovat obě strany.

Pokud by vás informace o tréninku psů zajímaly víc, tak kromě individuálních lekcí je skvělým zdrojem i literatura. Doporučení na knížky najdete v sekci základní informace

 • František Šusta – Trénink je rozhovor: jedna z nejčtivějších knih o psím a zvířecím tréninku vůbec, představuje jak teoretické základy pozitivního tréninku pochopitelnou formou, tak mnoho praktický případů z praxe autora.
 • Turid Rugaas – Konejšivé signály: útlá knížka popisující signály psů, které vysílají při setkání s jinými psy, ve chvílích stresu, strachu nebo radosti. Autorka je jednou z průkopnic identifikace a následné interpretace těchto signálů a po jejím přečtení budete lépe chápat, co se Vám nebo jiným psům snaží Váš čtvernožec sdělit.
 • Ken Ramirez a kolektiv - Souznění dvou duší: Jedna z nejlepších knih o psech. Zaměřená na praktické návody, jak řešit některé problémy a výzvy. Za knihou stojí kolektiv 28 autorů z Karen Pryor Academy, Ken Ramirez se v knize podílel na tvorbě několika témat. Ramirez aktuálně patří mezi absolutní světovou špičku tréninku psů i zvířat obecně.
 • Jean Donaldsonová – Lidé a psi: Střet Kultur: O soužití lidí a psů a cestách, jak jej udělat co nejpříjemněším pro obě strany.
 • Thomas Riepe – Spokojený psí život: Jak najít nejvhodnější a přirozené aktivity pro svého psa.
 • Maria Hense – Hyperaktivní pes: Dle mě zatím nejlepší kniha, která byla napsána na toto téma. Mnoho poznatků jak z praxe tak vědy a hlavně praktické postupy jak dosáhnout u hyperaktivního nebo nadmíru aktivního psa většího klidu a soustředění.
 • Anne Lill Kvam - Pachové práce aneb Království vůní: návod, jak naučit svého pejska cíleně používat nos a využít jeho ohromný potenciál.
 • Karen Pryor – Svého psa nestřílejte: bible pozitivního tréninku. Vše co bylo o pozitivních metodách napsáno se více či méně inspirovalo touto knihou.
 • Helena Hejzlarová (a kolektiv) – Hersenwerk pro psy, psí hlavolamy: Skvělá cesta jak zrelaxovat psy a budovat s nimi silnější vztah.
 • Emily Larlham alias Kikopup (výcvik, pouze anglicky)
 • Susan Garrett (výcvik, pouze anglicky)