NA ZEM, NEBO Z RUKY? JAK SPRÁVNĚ ODMĚŇOVAT. / 2.5.2021

Můžu psa odměňovat jen z ruky nebo i na zem? A jakou výhodu má odměna na zem? Nezačne pak pes jíst všechno ze země? To jsou otázky, které často od svých klientů dostávám. Pojďme se na tuto problematiku trochu posvítit. Tak, abyste se příště sami uměli rozhodnout, jaký způsob odměny je v konkrétní situaci lepší.

Hned na začátku prozradím, že oba způsoby odměňování mají své pro a proti.

NA ZEM?

Odhozením pamlsku na zem má velkou výhodu v tom, že může psa více uklidnit. Aby našel odměnu na zemi či v trávě musí sklonit hlavu a většinou použít svůj. Hozením na určité místo navíc tvoříme očekávání. Pes bude postupně očekávat odměnu v daném místě a tím pádem se u něj bude držet blíž. Odměna na zem (zejména více kousků a na trávu) naopak nemusí být vhodná, když chci, aby pes věnoval pozornost mně. Nebo když chci udržet psa pohybu, protože odměna na zem ho zdrží. 

Příklad využití odměny na zem? Pes se podívá na podnět, který ho rozrušuje. A místo toho, abychom ho nechali přehnaně reagovat, dostane hned několik odměn pod čumák na zem a začichá se. 

MÝTY

Častým mýtem je, že pak pes začne jíst všechno na zemi. Pokud žral jídlo ze země předtím, bude v tom pokračovat. O psech, kteří si před tím laskomin na zemi nevšímali a po tomto odměňování začali, nevím.

Kdy se totiž na zemi ocitnou pamlsky? Přijdou po našem signálu (klikr nebo slovo jako „šik“ nebo třeba „teď“), pochvale a hlavně po samotném odhození. Je to stejné, jako kdybych před vámi hodil balíček bankovek na zem a vy ho zvedli. Znamená to, že příště prohledáte každé místo ve městě, jestli tam náhodou neleží balíček bankovek? Nejspíš ne. 

Z RUKY?

Odměňování z ruky má tu výhodu, že pes zůstane většinou více zaměřený na nás. Což je skvělé, když chci pokračovat v aktivním cvičení a potřebuji, aby mi pes dál věnoval pozornost.

Stejně tak přijde toto odměňování vhod, když chci udržet společný pohyb nějakým směrem. Kdybych hodil pamlsek na zem, pes se začichá a zdrží. Problém nastává ve chvíli, kdy chci psa spíš uklidnit a uvolnit. Odměňování z ruky totiž aktivizuje. Navíc ne vždy chci, aby pes očekával odměnu přímo ode mě. Jde například o  povely na dálku.

A na závěr tu mám pár tipů. Čím víc pamlsků na zem hodím a čím jsou menší, tím víc se pes začichá. Malé kousky totiž lépe splynou s terénem a pejsek se při jejich hledání nemůže tolik orientovat zrakem – musí zkrátka použít čenich. Navíc je všeobecně známo, že čím víc kousků, tím psi hůř počítají 😁 Psa tedy více uklidním.

Velkou roli hraje i povrch. Rovný povrch jako beton pomáhá psovi pamlsky rychleji najít a podporuje  aktivaci. V terénu, jako je tráva, musí pes použít nos. Díky tomu se pes lépe uklidní.

Různé kombinace samozřejmě vytvářejí různá chování. Pokud tedy hodím jeden velký pamlsek dál od sebe a pes pro něj běží, psa aktivuji. To lze využít na různé hry. Například střídavě házím velký pamlsek jednu a na druhou stranu. Odhazuji, jen když se na mě pes podívá. Trénuji tak pozornost psa. Přidat můžu i přivolání.

Nejdůležitější je ale sledovat svého vlastního psa,  na který způsob odměny reaguje, jak se následně vyvíjí jeho chování. A podle toho upravuji odměny i způsob tréninku. Katastrofické scénáře, které z psa udělají po odměňování ze země, živý pouliční vysavač, ale berte s rezervou.

ZPĚT NA BLOG